School Clubs

School Clubs 2016-17

ClubYearDayTimeVenueStaff
Amnesty GroupYear 12, 13ThursdayLunchtimeB3AAB
Astronomy ClubYears 9 - 11ThursdayAfter SchoolW106th Form
Board Games ClubAll yearsTuesdayLunchtimeB15EFS
Canoe ClubAll yearsTBALunchtimeSwimming PoolAdrian Titley
Christian UnionAll yearsMondayLunchtimeB2Chaplain
Choc and ChatYears 9,10,11,12 13TuesdayLunchtimeB1Chaplain
Craft ClubAll yearsThursdayLunchtimeConnexionsDGr
Doodling ClubAll yearsWednesdayLunchtimeLRCAS
D&T Coursework ClubYear 11WednesdayAfter SchoolD&TD&T Dept
Drama - HouseAll yearsA - Mon
C - Tues
H - Wed
W - Fri
Lunchtime Autumn 1st H/TDrama StudioSixth Form
Drama ClubYears 7, 8After Half TermLunchtimeDrama StudioMr Clark
Drama - School PlayYears 10 - 13 (Based on auditions)Tuesday,
Thursday
After SchoolDrama StudioLC
Drama Actors WorkshopYear 10 - 13TBALunchtimeDrama StudioMW
Eco ClubAll YearsMonthlyLunchtimeF8LL
Maths ClubAll YearsFridayLunchtimeH9LT/AS
Mo TringAll yearsVariesLunchtime/after schoolD&TD&T
Film ClubYear 7,8,9ThursdayLunchtimeS3MD/LW
Film Making ClubYear 9TBALunchtimeS3MD
Homework ClubAll yearsMon, Tue, WedAfter SchoolLRCGS
OrigamiAll yearsTuesLunchtimeLRCAM/HR
Penrunners Creative WritingYear 7,8,9ThursdayLunchtimeLRCSW/LF
Pokémon ClubYear 7,8,9Most daysLunchtimeConnexions/H4Student led
Pottery ClubAll years - Limited NumbersFridayLunchtimeT9BW
Reading ClubAll yearsWednesday (fortnightly)LunchtimeLRCSW
ScienceYear 7MondayLunchtimeW7SWT
ScienceYear 8MondayLunchtimeW5SCN
ScienceYear 9MondayLunchtimeW5EM
Textiles/Art ClubYear 7,8,9 - Limited NumbersTuesdayLunchtimeT7NRO/SJ
Junior Rock BandMr Fox's GroupMondayLunchtimeB21TF
Wind BandAll welcome: Grade 1-4MondayLunchtimeB23ADN
Male VoiceYear 10-13FridayLunchtimeB22ESH
Coursework Catch UpYear 10,11,12,13MondayAfter SchoolB23ESH
Girls ChoirAll welcomeTuesdayLunchtimeB23ESH
Ukelele GroupAll welcomeFridayLunchtimeB16Lizzie Wilde
Concert BandGrade 5+Tuesday After SchoolB23ESH
Guitar GroupAll welcomeTuesdayLunchtimeB22R Wilman
Junior ChoirYear 7,8,9WednesdayLunchtimeB22ADN
Saxophone EnsembleGrade 6+WednesdayLunchtimeB19E Jones
Percussion GroupAll welcomeWednesdayLunchtimeB23P Harrison
Senior ChoirYear 10 aboveThursdayAfter SchoolB23ESH
Chamber ChoirSenior (audition only)Thursday4.30-5.30B23ESH/Lauire Garner
Acoustic BandSenior (audition only)ThursdayLunchtimeB21Student led (see ESH for details)
Flute GroupAll welcomeThursdayLunchtimeB16J Eccles
Rock SchoolAll welcomeThursdayAfter SchoolB22A Buckell
String GroupAll welcomeThursdayLunchtimeB22A Lovatt
Junior JazzAll welcomeFridayLunchtimeB23AQN
Rock BandAll welcomeFridayLunchtimeB21T Fox
Intermediate JazzGrade 4 plusThursdayLunchtimeB23ESH
Swing BandSenior (audition)FridayAfter SchoolB23ESH
NetballYear 9,10,11 GirlsMondayAfter SchoolCourtsGC/CN
NetballYear 7,8TuesdayAfter SchoolCourtsGC/CN/NL
BasketballYear 7,8WednesdayLunchtimeCourtsCN
FootballYear 7 BoysWednesdayLunchtimeFieldCC
FootballYear 8,9WednesdayAfter SchoolFieldCC
Football Year 10,11ThursdayAfter SchoolFieldPE Department
FootballAll Years GirlsFridayLunchtimeAstroNC
FootballSenior BoysTues/ThursAfter School/LunchtimeFieldJA
FutsalYear 7WednesdayAfter SchoolGymTT
Rugby U15Year 10Tuesday/ThursdayAfter School/LunchtimeField/FieldDA/CC/JDM
Rugby U12, U13, U14Years 7,8,9Tuesday/ThursdayLunchtime/After SchoolField/FieldJA/JDM/CC
Senior RugbySenior BoysMonday/WednesdayAfter SchoolFieldJDM
Senior WeightsSeniorTuesday/ThursdayBefore SchoolGymTRFU/JDM
Fit ClubSeniorWednesdayBefore SchoolGymDA
HockeyYear 9,10TuesdayAfter SchoolFieldNL/LHB
HockeyYear 7, 8ThursdayLunchtimeFieldNL/LHB
HockeyBoysMondayAfter SchoolFieldCC
GymnasticsAll welcomeThursdayLunchtimeGymDA/HG
Table TennisAll welcomeFridayLunchtimeGymTBC
Swimming ClubAll welcomeWednesdayAfter SchoolPoolSC
BadmintonAll welcomeMondayLunchtimeSports hallDA