Our Governors

Mrs Liz Ayling

Foundation Governor

First appointed: October 2014
Committee: Resources

The Rev Huw Bellis

Foundation Governor (appointed) **

First appointed: October 2003
Committee: Students, Community & Learning

Child Protection/Safeguarding Governor, Governor for Looked After Children

** As Tring Team Parish Rector from 2008, an ex-officio member of the Governing Body.

Mrs Gill Budgell

Parent Governor

First appointed: November 2013
Committee: Students, Learning & Community

Mrs Susanna Collings

Headteacher

Ex-officio member of Governing Body
Attends or is represented at all committee meetings

Mr David Benson

Academy Appointed Chair

First appointed: July 2016
Committee: Students, Learning & Community

Mr Alastair Durno

Academy Appointed Governor

First appointed: October 2012
Committee: Students, Learning & Community

Mr James Foskett

Community Governor

Appointed: October 2016
Committee: Resources

Mrs Liz Hynds

Parent Governor

First appointed: November 2014
Committee: Students, Learning and Community

Mrs Karla Hatrick

Parent Governor

First appointed: December 2016
Committee: Students, Learning & Community

Mrs Caroline Mosley

Parent Governor

Appointed: December 2015
Committee: Resources

Mr Andrew Openshaw

Foundation Governor

Appointed: October 2016
Committee: Resources

Mrs Gillian Rogers

Support Staff Governor

First appointed: March 2016
Committee: Resources

Mrs Amanda Statham

Parent Governor

First appointed: February 2015
Committee: Students, Learning and Community

security-icon-big

Governors Area

Governors’ email address: governors@tringschool.org